Aktuality
APLIKÁCIA SANITY
Prázdniny a online svet
Milí rodičia,
pomaly prichádza letný prázdninový čas. Prázdniny prinášajú viac voľného času a sú pre naše deti nesmierne dôležitým obdobím oddychu, regenerácie. Prázdniny ponúkajú viac času stráveného s rodinou a taktiež sú príležitosťou získať nové priateľstvá, zručnosti a posilniť svoju sebadôveru. Zvyčajne majú deti voľného času dosť a je dôležité, aby ho využili správnymi aktivitami. Nemenej dôležité je nechať deťom čas na sebarealizáciu a nudu. Nuda je rovnako dôležitá ako zmysluplné aktivity. Je dôležitá na stíšenie sa a objavenie skutočných záujmov, tvorivosti. Zvládanie nudy je schopnosťou, ktorú si osvojujeme v detstve. Táto zručnosť nám pomáha zvládať nepríjemné pocity úzkosti a hnevu. Nuda pomáha dieťaťu zvládať čakanie, učí ho trpezlivosti a všímavosti a učí ho premýšľať o sebe. Ak sú deti neustále obklopované vonkajšou stimuláciu v podobe napr. neustálim vypĺňaním času organizovanými aktivitami, online hrami, využívaním tabletov, mobilov a pod, neumožní im to byť v kontakte samými so sebou a vnímať svoje pocity.
Ako podporiť dieťa v konštruktívnej nude?
1. Povedzte dieťaťu, že bude mať počas dňa vytvorený priestor na vlastné aktivity. Upozornite ho, že si v týchto chvíľach môže robiť to, čo uzná za vhodné.
2. Vytvorte časový priestor bez technických zariadení. Ak zistíte, že dieťa nerobí dlhé obdobie vôbec nič alebo neustále využíva len telefón, tablet, počítač, upozornite ho, že stanovený čas sa musí postupne učiť využiť iným spôsobom, teda bez technických zariadení. To môže byť v dnešnom svete náročný počin, no dôležitý krok pri budovaní tolerancie voči frustrácii.
3. Vytvorte priestor na budovanie a tvorenie. Vo svete technických hračiek je to náročné, ale dohodnite sa s dieťaťom, že v tomto čase bude mať k dispozícii tradičné hračky a pomôcky.
4. Podporujte hry v prírode. Početné štúdie ukazujú, že deti tráviace čas v prírode mávajú vyššiu úroveň kreatívneho myslenia, lepšiu disciplínu, pozornosť, nižšiu úroveň stresu a podobne.
5. Rozprávajte sa s dieťaťom o využívaní času. Napríklad, keď sa pripravujete na dlhé čakanie, napríklad počas cestovania, môžete povedať: „Teraz budeme dve hodiny čakať na lietadlo. Ja ten čas využijem na čítanie. Čo by si chcel robiť ty?“ Tento typ otázok umožňuje dieťaťu sústrediť sa na premyslenie aktivity, ktorú bude robiť počas čakania namiesto toho, aby sa sústredilo na skutočnosť, že sa to deje a že mu je to nepríjemné.
A čo staršie deti a tínedžeri? Najčastejšie zabíjajú nudu zapnutím televízie, četovaním, hraním hier. Aj staršie deti nutne potrebujú nudu, aby dokázali prichádzať samy s tvorivými myšlienkami a vytvorili si plán ako narábať so svojim časom. No a nemej dôležité je, hrajte sa spolu s nimi a budujte vzájomnú dôveru. Nastavte si spoločné pravidlá so svojim tínedžerom, ktorým porozumie a budú mať pre neho zmysel.
Desatoro pre rodičov, ako sa hrať videohry a nastavovať pravidlá:
- Nemajte voči hrám predsudky, neodmietajte ich a priori, ale uvažujete o tom, čo znamenajú v živote vašich detí alebo v dnešnom svete a akou súčasťou kultúry sú.
- Neriešte iba čas strávený pred obrazovkou.
- Zaujímajte sa o obsah, nielen v zmysle, ktorá hra je vhodná pre vaše dieťa, ale riešte aj to, čo môže hra rozvíjať. Rozpoznať kvalitnú hru je náročné (pre viac informácií pozrite www.vlcata.sk).
- Okrem obsahu je dôležitý aj kontext, v ktorom sa hranie odohráva.
- Každé dieťa je individuálne, najdôležitejším parametrom je vek dieťaťa, ktorý je vodítkom ku tomu akú hru a ako dlho by sa malo dieťa hrať .
čas strávený hrami a sledovaním TV a pod. podľa veku:
18 - 24 mesiacov .....žiadne obrazové médiá (okrem napr. video rozhovoru s blízkymi)
2 - 5 rokov.........jedna hodina denne, spolu s dospelým
školáci ......maximálne dve hodiny denne
- Nastavujte a dodržiavajte pravidlá spoločne, nehádžte ich na vaše deti len tak, bez diskusie.
- Hrajte sa spolu s dieťaťom, a ak vás hry nebavia, tak aspoň prejavte záujem o to, čo zaujíma vaše deti.
- Dôvera je dôležitá.
- Zamerajte sa pravidlá pre digitálne technológie a obrazovky všeobecne.
- Nemusíte mať dokonalé pravidlá a za každú cenu ich dodržiavať, rodičovstvo je náročná činnosť, a tak nebuďte na seba a rovnako na svoje deti príliš prísni.
Prajem vám príjemné prázdniny
Vladimíra Repková,
školská psychologička
Spracované z Eduword.sk, Vlcata.sk, VUDPAP;
DETI A DIGITÁLNA DOBA
Online svet a technológie sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho pracovného života, vyučovacieho
procesu aj voľného času. Koľko času v online prostredí je pre dieťa tak akurát a k akému obsahu majú
naše deti prístup záleží na nás dospelých. Pozrite si niekoľko tipov ako zvýšiť online bezpečnosť svojich
detí.srdečne vás pozývame na informačný seminár s odborníčkou klinickou psychologičkou Doc. PhDr. PaedDr. Martou Zaťkovou, PhD. spojený s diskusiou zo série "Deň po dni", ktorý sa bude konať 9. mája (utorok) v čase od 13:30 do 15:30 hod PREZENČNE u nás v EFFETE na Samovej 4 v Nitre alebo aj tentokrát ONLINE.
Pokiaľ by ste mali záujem, prihláste sa najneskôr do 30.4.2023 cez registračný formulár, nakoľko kapacita je obmedzená.
Cena za seminár na osobu je 5 eur pre klienta EFFETY a 20 eur pre verejnosť. Poplatok budete uhrádzať až po zaslaní registrácie. Údaje k platbe vám pošleme po registrácii na váš email.
Registračný formulár nájdete tu: https://forms.office.com/e/
V7jtceKryY